ŚWIETLICA IMPILO POLECA!

Jak rozwijać kreatywność u dzieci

     Kreatywność to ciekawość świata połączona z chęcią do tworzenia i odkrywania. Kreatywność to także myślenie nieskrępowane schematami. Kreatywność nie uznaje prawidłowych ani jedynie słusznych odpowiedzi. To cecha, którą posiada każde dziecko. Kreatywność pomaga w rozwiązywaniu problemów, radzeniu sobie ze zmianą i ograniczeniami. Wpływa na jakość życia i poczucie szczęścia. Jest połączeniem wyobraźni, zdobytego doświadczenia i wiedzy, postawy nastawionej na rozwiązywanie zadań oraz zdolności nieszablonowego myślenia. Dzieci mają niezwykłe predyspozycje do wszystkich tych elementów. Otwarte na świat, nie nauczone jeszcze schematycznych zachowań, chętniej niż dorośli, pozwalają sobie na odkrywanie nowatorskich rozwiązań i pomysłów.

     Nie zapominajmy, że dzieci naśladują zachowanie rodziców. Dlatego pokazuj swoim zachowaniem, że rzeczywistość możemy kształtować według swoich potrzeb i ogranicza nas wyłącznie nasza wyobraźnia. Możemy używać przedmiotów w zupełnie nowy sposób niż ich pierwotne zastosowanie. Kreatywne myślenie pozwala na wyciągnięcie doświadczenia z jednej dziedziny i zastosowania jej w zupełnie nowym środowisku. Aby pomóc swojemu dziecku wyjść poza wyuczone schematy możemy poprosić je na przykład, aby wymyśliło 10 nietypowych zastosowań dla kubła na śmieci

     Nie narzucajmy dziecku gotowych rozwiązań. Chcemy, aby nasz maluch odniósł sukces i dlatego w dobrej wierze poprawiamy go i nieustannie doradzamy. Badania pokazują jednak, że dzieci są mniej kreatywne jeśli narzuca im się lepsze rozwiązanie.

     Na kreatywność bardzo dobrze wpływają wszystkie zabawy, które angażują różne zmysły i ruch. Dlatego świetnie sprawdzą się zabawy manualne – lepienie z plasteliny czy gliny, rysowanie, malowanie, wyklejanie, wycinanie. W poznawaniu świata bardzo ważny jest także dotyk i zapach, dlatego nie ma lepszego sposobu na wspólne spędzanie czasu niż spacery na łonie natury lub wspólne podróżowanie, nawet jeśli będzie to wyjazd o kilkanaście kilometrów od domu. Dodatkowo wyjazd to okazja do grania w przeróżne gry słowne lub gry na skojarzenia. Możemy wspólnie tworzyć historyjki, bawić się w łączenie za pomocą skojarzeń dwóch lub trzech odległych od siebie znaczeniowo słów albo wspólnie czytać książki i pozwolić dziecku wymyślać alternatywne zakończenia.

WYCHODZĄC NAPRZECIW ZAPRACOWANYM RODZICOM, ŚWIETLICA TAKŻE ORGANIZUJE PODOBNE I ZABAWY ROZWIJAJĄCE LOGICZNE MYŚLENIE U DZIECI

JESTESMY CZYNNI CZWARTEK 17:00-20:30 I SOBOTA 9:00-12:00.

CHCESZ, BY ŚWIETLICA BYŁA CZYNNA W INNE DNI?

NAPISZ DO NAS!!